Labraunda

Foreword_eng.html
 

Değerli Ziyaretçi, Labraunda web sitemize  hoşgeldiniz!


Zeus Labraundos Kutsal Alanının bulunduğu yer olan Labraunda, Türkiye'nin günetbatısında, Milas’a 14 km uzaklıkta yer alır. Antik çağda bu bölge Karya olarak biliniyordu ve  sembolü çift ağızlı bir balta olan Zeus Labraundos’un kutsal alanı, antik Karyalıların milli kutsal alanıydı. Çift ağızlı baltayla ilişkili tanrı kültü çok daha eskiye, Hitit Gök  Tanrısı Tarhunt’a dayanır.

Önsöz


Araştırmalar sonucunda Zeus Labraundos kültüne ait ilk bulgular M.Ö. 7 yüzyılın ortasına tarihlendirilmiştir. Diğer yandan, anıtsal mermer yapıların pek çoğu Karya satraplarından  Hekatomnid ailesi tarafından M.Ö. 4. yüzyılda yaptırılmıştır. Ünlü Moussollos da bu ailedendir. Erken Hıristiyan dönem  ise alanda bir vaftizhane ve iki kilise ile temsil edilmektedir.

Alanda yer alan diğer münferit binalarla ilgili açıklamaları da burada bulabilirsiniz. Açıklamalar  tapınak,  Andronlar, stoalar ve  Roma hamamlarının yanı sıra, pınar çeşmeleri, mezarlar, Kutsal Yol, Akropolis Kalesi ve diğer beş bağımsız kale gibi tapınağı çevreleyen antik kalıntıları da içermektedir.


Bu web sitesinden antik yapıların nasıl keşfedildiğini öğrenebilir ve 1948’den bu yana İsveç'li arkeologların yönetiminde sürmekte olan kazılara ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Web sitesi kazı personelinden Olivier Henry tarafından, Pontus Hellström’ün yazdığı metin ve İstanbul’da 2007 yılında basılan Labraunda Gezi Rehberi’nde yer alan resimler kullanılarak hazırlanmıştır. (Labraunda. A Guide to the Karian Sanctuary of Zeus Labraundos, İngilizce veya Türkçe olarak www.egeyayinlari.com adresinden temin edilebilir). Planlar, fotoğraflar ve çizimler  Thomas Thieme, Jesper Blid, Olivier Henry, Stefan Forsberg ve Lars Karlsson’a aittir. Bu web sitesinin hazırlanmasında ve Labraunda projesinin başarısında emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Labraunda’nın gerçek ve sanal dünyasına hoşgeldiniz.


                                                                                                      

Resimler : Hekatomnid hanedanına ait sikkeler (Hekatomnos-Pixodaros).